All for Joomla All for Webmasters

Wspomnienie o Edmundzie Janicu

Liczne grono koleżanek i kolegów ze ŚlOIIB pożegnało dzisiaj na cmentarzu Kule w Częstochowie naszego Przyjaciela, wieloletniego działacza, a ostatnio skarbnika Edmunda Janica.

Odejście Maćka, bo tak zawsze się do niego zwracaliśmy, jest dla nas wszystkich wielkim ciosem. Odszedł tak nagle, że z trudem przyjmujemy ten fakt do wiadomości i niełatwo nam się z tym pogodzić. O tym, jak ważny był dla nas, świadczyła nasza liczna obecność na dzisiejszej uroczystości pogrzebowej, pomimo panujących obostrzeń.

Maciek urodził się 14 listopada 1962 roku, był absolwentem Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej, ukończył również studia podyplomowe w zakresie zarządzania nieruchomościami na Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Prawie całe życie zawodowe związał ze Spółdzielnią Mieszkaniową PÓŁNOC w Częstochowie, pracując w niej od 1990 roku i pełniąc odpowiedzialne funkcje kierownicze.

Oprócz pracy zawodowej miał pasję związaną z samorządem inżynierów budownictwa. Poznałem Go w 2006 roku, kiedy został członkiem Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Już 4 lata później objął funkcję przewodniczącego tej komisji, co spowodowało, że spotykaliśmy się co najmniej raz w miesiącu na posiedzeniach prezydium rady. Do Maćka przyciągało nie tylko jego zaangażowanie, ale i wielki autorytet. To on spowodował, że pełnił swoją funkcję przez dwie kadencje, kontrolując działalność statutową, finansową i gospodarczą śląskiej izby. 

Kiedy 3 lata temu zostałem przewodniczącym rady izby zaproponowałem Maćkowi funkcję skarbnika. Ucieszyłem się bardzo, kiedy przyjął moją ofertę. Wiedziałem, że jego doświadczenie i osobowość to gwarancja dobrze realizowanych zadań. Nie pomyliłem się, nasza współpraca układała się idealnie. Maciek był kompetentny, sumienny, był fachowcem najwyższej klasy. Spotykaliśmy się w każdy czwartek. Razem opracowywaliśmy budżety izby na kolejne lata, razem planowaliśmy i przygotowywaliśmy finansowanie rozpoczynających się za kilka miesięcy obchodów 20-lecia izby. Był jedną z najważniejszych osób w izbie.

Maciek działał nie tylko w ŚlOIIB, działał również na szczeblu krajowym. Był delegatem na krajowe zjazdy PIIB, a od 2018 roku członkiem Krajowej Rady PIIB.

Maciek za pracę zawodową i społeczną otrzymał liczne odznaczenia państwowe, wśród nich Srebrny Medal za Długoletnią Służbę, Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego oraz Złotą Odznaką Honorową Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

A. Einstein powiedział „Są chwile by działać i takie, kiedy należy pogodzić się z tym, co przynosi los”.

Działaliśmy razem z Maćkiem przez wiele lat. Teraz los sprawił, że przyszło nam spełniać swoje obowiązki bez Niego. A to tym trudniejsze, że ceniliśmy Go nie tylko jako fachowca, ale również jako człowieka o wysokiej kulturze osobistej, prawego, kompetentnego i odpowiedzialnego, jednocześnie bardzo życzliwego, zawsze gotowego do pomocy i współpracy Kolegę.

Będzie nam Maćka bardzo brakowało, ale zostanie w naszej pamięci, gdyż ”Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci” i właśnie pamięcią będziemy płacić Maćkowi za to kim dla nas był.

 

Roman Karwowski          

Przewodniczący Rady ŚlOIIB          

 

Warto zobaczyć

Informator

informator150
Bieżący numer:
InformatorSOIIB03 2021

 

bip logo

 

faq


Początek strony