All for Joomla All for Webmasters

XXIII Laury Umiejętności i Kompetencji

W dniu 17 stycznia 2015 podczas uroczystej gali w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca wręczono kolejny raz Laury Umiejętności i Kompetencji. Na uroczystość przybyło ponad 2000 osób.

image

Uczestników uroczystości, której głównym organizatorem jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach a honorowym gospodarzem prezydent Zabrza Małgorzata Mańka – Szulik, przywitał prezes RIG Tadeusz Donocik.
Wśród osób zaproszonych na galę byli przedstawiciele parlamentu, polskiego rządu i samorządu śląskiego, reprezentanci wielu dziedzin życia publicznego: gospodarki, polityki, nauki, kultury, sztuki oraz mediów i liczni członkowie samorządu zawodowego inżynierów budownictwa w Polsce. Krajową Izbę Inżynierów Budownictwa reprezentowali prezes honorowy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Zbigniew Grabowski i wiceprezes PIIB Stefan Czarniecki, a okręgowe izby przewodniczący okręgowych rad: Eugeniusz Hotała z Dolnośląskiej OIIB, Wojciech Szewczyk z Lubelskiej OIIB, Andrzej Cegielnik z Lubuskiej OIIB, Barbara Malec z Łódzkiej OIIB, Stanisław Karczmarczyk z Małopolskiej OIIB, Mieczysław Grodzki z Mazowieckiej OIIB, Adam Rak z Opolskiej OIIB wraz z Wiktorem Abramkiem – przewodniczącym OKK Opolskiej OIIB, Zbigniew Detyna z Podkarpackiej OIIB, Wojciech Płaza ze Świętokrzyskiej OIIB, Mariusz Dobrzeniecki z Warmińsko – Mazurskiej OIIB, Włodzimierz Draber z Wielkopolskiej OIIB oraz Franciszek Buszka wraz z grupą członków Śląskiej OIIB.

Laureatami Laurów – prestiżowej śląskiej nagrody przyznawanej od 1992 roku – są ludzie nieprzeciętni, wybitni reprezentanci gospodarki, polityki, nauki, kultury i sztuki, znani z działalności gospodarczej i społecznej, dla dobra kraju i społeczeństwa, często będący jednocześnie autorytetami moralnymi. Kapituła Laurów przyznaje co rok, w różnych kategoriach, Laury Złote, Platynowe, Kryształowe i Diamentowe wyróżniającym się osobom, organizacjom i instytucjom. Również w tym roku otrzymali je wybitni przedstawiciele samorządów: terytorialnego i gospodarczego, przedsiębiorcy, przedstawicieli nauki, kultury i medycyny. Ceremonie wręczania nagród najzacniejszym laureatom wcześniejszych edycji przypomnieli organizatorzy interesującym filmem.

Najwyższym wyróżnieniem - Diamentowym Laurem - uhonorowała Kapituła Laurów Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w uznaniu jego umiejętności łączenia ludzi wywodzących się z różnych tradycji w jedną nowoczesną wspólnotę Polaków i konsekwencji, z jaką z niej korzysta w służbie polskiemu państwu. Kilkuminutowy film przybliżył sylwetkę laureata i jego drogę do najwyższej funkcji w państwie polskim. Nieobecny na uroczystości prezydent, przekazał słowa podziękowania za pośrednictwem filmu nagranego w prezydenckiej kancelarii - nagrodę odbierze w terminie późniejszym.

Kryształowy Laur otrzymali sędzia Jerzy Stępień – były prezes Trybunału Konstytucyjnego, Mirosław Sekuła – były marszałek województwa śląskiego, ksiądz biskup Gerard Kusz z diecezji gliwickiej, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka – Szulik oraz Franciszek Buszka - przewodniczący Rady Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Nagrodę specjalną ”Orła Piastów Śląskich” uhonorowany został arcybiskup Wiktor Skworc, który obok funkcji metropolity katowickiego pełni szereg odpowiedzialnych funkcji jako przewodniczący komisji i zespołów Konferencji Episkopatu Polski i w ich ramach zajmuje się i zajmował problematyką ekonomiczną, polityczną a zwłaszcza społeczną. Ksiądz arcybiskup przybył spóźniony, bowiem uczestniczył w rozmowach w Urzędzie Wojewódzkim, ale z dobrą wiadomością dotyczącą podpisania porozumienia kończącego trwający od wielu dni spór przedstawicieli górnictwa ze stroną rządową.

Podczas sobotniej gali wręczono 52 wyróżnienia w postaci Laurów Umiejętności i Kompetencji, a zakończył ją koncert pt. „Cudowny świat musicalu” w wykonaniu orkiestry symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego z udziałem solistów warszawskiego Teatru ROMA: Edyty Krzemień, Ewy Prus, Łukasza Talika i Damiana Aleksandra.

W niedzielę 18 stycznia 2015 w krypcie Katedry Chrystusa Króla w Katowicach została odprawiona przez księdza arcybiskupa metropolitę katowickiego Wiktora Skworca uroczysta, koncelebrowana, doroczna msza święta w intencji środowisk gospodarczych oraz członków ŚlOIIB i ich rodzin. Bezpośrednio po mszy św. odbyło się w holu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego spotkanie z ks. arcybiskupem oraz wspólne kolędowanie z udziałem Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. W spotkaniu uczestniczyli również członkowie ŚlOIIB oraz innych okręgowych izb inżynierów budownictwa.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Warto zobaczyć

bip logo

 

faq


Początek strony