All for Joomla All for Webmasters

XXIII Laury Umiejętności i Kompetencji

W dniu 17 stycznia 2015 podczas uroczystej gali w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca wręczono kolejny raz Laury Umiejętności i Kompetencji. Na uroczystość przybyło ponad 2000 osób.

image

Uczestników uroczystości, której głównym organizatorem jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach a honorowym gospodarzem prezydent Zabrza Małgorzata Mańka – Szulik, przywitał prezes RIG Tadeusz Donocik.
Wśród osób zaproszonych na galę byli przedstawiciele parlamentu, polskiego rządu i samorządu śląskiego, reprezentanci wielu dziedzin życia publicznego: gospodarki, polityki, nauki, kultury, sztuki oraz mediów i liczni członkowie samorządu zawodowego inżynierów budownictwa w Polsce. Krajową Izbę Inżynierów Budownictwa reprezentowali prezes honorowy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Zbigniew Grabowski i wiceprezes PIIB Stefan Czarniecki, a okręgowe izby przewodniczący okręgowych rad: Eugeniusz Hotała z Dolnośląskiej OIIB, Wojciech Szewczyk z Lubelskiej OIIB, Andrzej Cegielnik z Lubuskiej OIIB, Barbara Malec z Łódzkiej OIIB, Stanisław Karczmarczyk z Małopolskiej OIIB, Mieczysław Grodzki z Mazowieckiej OIIB, Adam Rak z Opolskiej OIIB wraz z Wiktorem Abramkiem – przewodniczącym OKK Opolskiej OIIB, Zbigniew Detyna z Podkarpackiej OIIB, Wojciech Płaza ze Świętokrzyskiej OIIB, Mariusz Dobrzeniecki z Warmińsko – Mazurskiej OIIB, Włodzimierz Draber z Wielkopolskiej OIIB oraz Franciszek Buszka wraz z grupą członków Śląskiej OIIB.

Laureatami Laurów – prestiżowej śląskiej nagrody przyznawanej od 1992 roku – są ludzie nieprzeciętni, wybitni reprezentanci gospodarki, polityki, nauki, kultury i sztuki, znani z działalności gospodarczej i społecznej, dla dobra kraju i społeczeństwa, często będący jednocześnie autorytetami moralnymi. Kapituła Laurów przyznaje co rok, w różnych kategoriach, Laury Złote, Platynowe, Kryształowe i Diamentowe wyróżniającym się osobom, organizacjom i instytucjom. Również w tym roku otrzymali je wybitni przedstawiciele samorządów: terytorialnego i gospodarczego, przedsiębiorcy, przedstawicieli nauki, kultury i medycyny. Ceremonie wręczania nagród najzacniejszym laureatom wcześniejszych edycji przypomnieli organizatorzy interesującym filmem.

Najwyższym wyróżnieniem - Diamentowym Laurem - uhonorowała Kapituła Laurów Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w uznaniu jego umiejętności łączenia ludzi wywodzących się z różnych tradycji w jedną nowoczesną wspólnotę Polaków i konsekwencji, z jaką z niej korzysta w służbie polskiemu państwu. Kilkuminutowy film przybliżył sylwetkę laureata i jego drogę do najwyższej funkcji w państwie polskim. Nieobecny na uroczystości prezydent, przekazał słowa podziękowania za pośrednictwem filmu nagranego w prezydenckiej kancelarii - nagrodę odbierze w terminie późniejszym.

Kryształowy Laur otrzymali sędzia Jerzy Stępień – były prezes Trybunału Konstytucyjnego, Mirosław Sekuła – były marszałek województwa śląskiego, ksiądz biskup Gerard Kusz z diecezji gliwickiej, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka – Szulik oraz Franciszek Buszka - przewodniczący Rady Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Nagrodę specjalną ”Orła Piastów Śląskich” uhonorowany został arcybiskup Wiktor Skworc, który obok funkcji metropolity katowickiego pełni szereg odpowiedzialnych funkcji jako przewodniczący komisji i zespołów Konferencji Episkopatu Polski i w ich ramach zajmuje się i zajmował problematyką ekonomiczną, polityczną a zwłaszcza społeczną. Ksiądz arcybiskup przybył spóźniony, bowiem uczestniczył w rozmowach w Urzędzie Wojewódzkim, ale z dobrą wiadomością dotyczącą podpisania porozumienia kończącego trwający od wielu dni spór przedstawicieli górnictwa ze stroną rządową.

Podczas sobotniej gali wręczono 52 wyróżnienia w postaci Laurów Umiejętności i Kompetencji, a zakończył ją koncert pt. „Cudowny świat musicalu” w wykonaniu orkiestry symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego z udziałem solistów warszawskiego Teatru ROMA: Edyty Krzemień, Ewy Prus, Łukasza Talika i Damiana Aleksandra.

W niedzielę 18 stycznia 2015 w krypcie Katedry Chrystusa Króla w Katowicach została odprawiona przez księdza arcybiskupa metropolitę katowickiego Wiktora Skworca uroczysta, koncelebrowana, doroczna msza święta w intencji środowisk gospodarczych oraz członków ŚlOIIB i ich rodzin. Bezpośrednio po mszy św. odbyło się w holu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego spotkanie z ks. arcybiskupem oraz wspólne kolędowanie z udziałem Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. W spotkaniu uczestniczyli również członkowie ŚlOIIB oraz innych okręgowych izb inżynierów budownictwa.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Warto zobaczyć

bip logo

faq


faq

Kalendarz

Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
04
05
06
08
13
19
20
24
25
26
27
29
31

Media

 

 

 

 

 

Początek strony