All for Joomla All for Webmasters

Regionalny Dzień Inżyniera Budownictwa w obwodach Katowice i Sosnowiec

Placówka Terenowa ŚlOIIB w Katowicach, skupiająca członków ŚlOIIB z obwodów wyborczych Katowice I, Katowice II i Sosnowiec, zorganizowała Regionalny Dzień Inżyniera Budownictwa w restauracji „Browar Przystań” w Chorzowie, na terenie Parku Śląskiego (do 2012 roku pn. Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka).

Wybór miejsca był nieprzypadkowy, bowiem restauracja znajduje się w budynku dawnej kawiarni i restauracji „Przystań” z 1953 roku. Budynek ten był jednym z pierwszych obiektów WPKiW. Atrakcyjny pod względem architektonicznym i pięknie położony nad rozległym stawem, do którego prowadziły efektowne kamienne schody, był przez wiele lat ośrodkiem licznych spotkań delegacji krajowych i zagranicznych oraz modnych balów sylwestrowych i przyjęć weselnych. Z czasem stał się wręcz obiektem kultowym. Lokal, którego nazwa związana była z przystanią łódek i kajaków pływających po Kanale Regatowym, słynął przez lata z doskonałej kuchni, jednakże przez problemy finansowe z jakimi dyrekcja WPKiW borykała się od lat 90. został zamknięty, a opuszczony budynek niszczał. Na szczęście po generalnym remoncie i modernizacji dostał drugie życie, a otwarta w marcu 2019 roku restauracja i browar prędko znalazły uznanie odwiedzających je gości.

RDIB w Chorzowie, którego uczestnikami byli w większości członkowie ŚlOIIB z PT Katowice zaplanowano dla 100 osób - frekwencja wyniosła blisko 100 %. Spotkanie prowadził opiekun katowickiej placówki Andrzej Nowak, zastępca przewodniczącego Rady ŚlOIIB, który przywitał zebranych. Wśród zaproszonych gości byli m.in. prezes Śląskiej Rady NOT FSNT w Katowicach Włodzimierz Kulisz, przewodniczący Katowickiego Oddziału PZITB Andrzej Szydłowski, szef Śląskiego Oddziału ITB Kazimierz Konieczny oraz doradca ds. budowlanych prezydenta Katowic Roman Olszewski, a z Śląskiej OIIB przewodniczący Rady ŚlOIIB Roman Karwowski, członkowie prezydium rady (zastępcy przewodniczącego, sekretarz i skarbnik), przewodniczący pozostałych organów statutowych i dyrektor Biura ŚlOIIB Zuzanna Królicka.

 

Poproszony o zabranie głosu Roman Karwowski nawiązał w swoim wystąpieniu do przypadającej na 2022 rok dwudziestej rocznicy powstania Śląskiej OIIB oraz zbliżającego się końca piątej kadencji PIIB. Wspomniał o trwających przygotowaniach do obchodów dwudziestolecia istnienia samorządu zawodowego inżynierów budownictwa i planowanych z tej okazji wydarzeniach oraz zapraszał do udziału w obwodowych zebraniach wyborczych delegatów, którzy w przyszłym roku będą wybierać władze ŚlOIIB na kolejną kadencję. W asyście Andrzeja Nowaka i sekretarz rady Ewy Dworskiej wręczył następnie odznaki honorowe PIIB. Złotą Honorową Odznakę PIIB otrzymali Maria Pałęga i Henryk Anders, a Srebrną Odznakę Honorową PIIB Krzysztof Firlus.

Oprawę muzyczną spotkania stanowił kilkuczęściowy recital (z akompaniamentem pianina) Anny Sejdak, wokalistki związanej z wrocławską sceną muzyczną.

Po uroczystym obiedzie była możliwość zwiedzania pomieszczeń browaru. Oprowadzający zwiedzających pracownik browaru przybliżał tajniki warzenia piwa oraz objaśniał znaczenie poszczególnych urządzeń służących do produkcji piwa. W tutejszym browarze powstają cztery piwa: jasne pełne, pszeniczne, marcowe oraz miodowe.

Wielogodzinne spotkanie inżynierskie, przy smacznym jedzeniu i dobrym piwie, przebiegało w sympatycznej koleżeńskiej atmosferze. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie można było również podziwiać z zewnętrznego tarasu budynku lub kamiennych schodów uroki Parku Śląskiego.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Początek strony